تبلیغات
** طــلـــبــــه گـــــرجــــــی ** - نخستین وظیفه زن و شوهر
لازم است زن و شوهر در آغاز زندگی جدید همدیگر را بشناسند، چه با طرز تفکر،اخلاق،خواسته ها،تمایلات و توان جسمی همدیگرآشنا بشوند و از نقاط ضعف و قوت همدیگر آگاهی داشته باشند به قصد تحکیم روابط و تنظیم زندگی و بهره بردن از امکانات مورد نیاز و نه البته برای اشکال تراشی و بهانه جویی .

اگر با دید رفع مشکلات و تحکیم خانواده در صدد شناخت یکدیگر بر آمدن و نقصی در طرف مقابل دیدن در صدد رفع آن نقص بر می آیند و دیگر مشکلی را هم بوجود نمی آورند و شرایط را با آن نقص تطابق میدهند

نقطه ضعف و نقص دو دسته میباشد : 1-نقص جسمی 2-نقص اخلاقی و روانی

نقص جسمی : اگر این نقص قابل حل و رفع باشد باید از طریق معمول آن را رفع نمود و اگر قابل حل نباشد باید زندگی خود را با وضع موجود تطبیق دهند و تا پایان عمر با هم زندگی کنن.

نقص اخلاقی و روانی : اگر این نقص با تفاهم و خیر خواهی قابل رفع است باید در صدد رفع آن بربیایند و اگر با بردباری و مهربانی عمل نمایند غالبا اصلاح و حداقل بهتر میشود و اگر قابل رفع نبود به صلاح است که با گذشت و چشم پوشی آنرا نادیده بگیرند و خودرا با وضع موجود تطبیق بدهند.

مرد یا زن اگر در طرف خود نقصی ببیند و قابل حل باشد بایدآنرا حل نمایند و اگر قابل حل نمیباشد باید فرد را با آن نقص بپذبرند و اسباب تشدید آن مشکل را فراهم نکنند مثلا اگر طرف مقابل بدبین است اسباب بدبینی را فراهم نکنند و با مهربانی و خوشرویی و صداقت آنرا برانگیخته نسازند یا اگر عصبی است اسباب عصبانیت را فراهم نسازند و در صورت عصبانیت بردباری و گذشت نشان بدهد.

به هرحال زن و شوهر باید بدانند که غیر از معصوم علیه السلام کسی کامل  و بی نقص نیست و هر انسانی یکسری عیوب و نقصهایی دارد و انسان باید فکر کند که مگر خودش کامل و بی نقص است که انتظار دارد همسرش نیز کامل و بی نقص باشد.؟؟ 
بیشتر نقص ها با گذشت و چشم پوشی قابل رفع است و آیا حیف نیست با مشاهده یک نقص انسان بخواهد زندگی خودرا از بین ببرد؟؟!

به هرحال اولین وظیفه شناخت از همدیگر میباشد و بعد یادگرفتن آداب همسرداری که البته ساده هم نیست و نیاز به علم و آگاهی دارد و باید این علم و آگاهی را در مرحله عمل در بیاورند تا دچار مشکل نشوند.

لازم است بدانید دو سه سال اول زندگی دوران حساس و مهمی است زیرا دختر و پسر قبلا برای همسرداری آماده نشده اند و رفتارشان حساب شده نیست و آداب زندگی را با تجربه و علم باید به دست آورند و بخاطر بی تجربگی بنیاد ازدواج را از بین نبرند و با صبر و خوصله و کسب آگاهی آنرا حفظ نمایند

توصیه به عروسان و دامادها این است که در اول زندگی صبر و بردباری خودرا افزون نمایند و سعی در مستحکم تر کردن زندگی خود داشته باشند.طبقه بندی: همسرداری، 

تاریخ : دوشنبه 26 مرداد 1394 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : صادق یسلیانی | نظرات

  • paper | ام جی | سیستان دانلود