تبلیغات
** طــلـــبــــه گـــــرجــــــی ** - همسرداری (اهداف ازدواج)


اهداف ازدواج

ازدواج نیازِ طبیعی هر انسان است و فواید و آثار مهمی را در پی دارد که اهم آنها عبارتند از :

1. نجات از سرگردانی و بی پناهی : انسانی که ازدواج نکرده است، همانند کبوتری بی آشیانه است که به وسیله ازدواج خانه و آشیانه و پناهگاه خود را می یابد

2. ارضای غریزه جنسی : غریزه جنسی در وجود انسان ، غریزه ای بسیار نیرومند و ارزنده است. از این رو انسان ، نیازمند همسری است که در یک محیط امن و آرام ، در مواقع نیاز ، از وجود او بهره بگیرد و لذت ببرد.
ارضای درست غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است که باید به آن پاسخ داده شود وگرنه ممکن است پی آمدهای منفیِ جسمی، روانی و اجتماعی داشته باشد. کسانی که از ازدواج کردن امتناع می ورزند غالبا دچار بیماری های روانی و جسمانی میگردند

3. تداوم نسل : ثمره ازدواج ، وجود فرزند است که باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش و دلــگرمی زن و شوهر خواهد بود. به همین دلیل نیز در قرآن و احادیث ، در مورد ازدواج تاکیدهای فراوانی شده است.

(بقیه بحث در ادامه مطلب )
خدا در قرآن می فرماید :

و از آیات خدا این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی را آفرید تا با آنان انس بگیرید و ... ( روم /21)

و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله میفرماید :

هرکسی می خواهد از سنت من پیروی کند باید ازدواج کند. بوسیله ازدواج فرزند بیاورید ( وتعداد مسلمان ها را زیاد گردانید) که من در قیامت با کثرت شما به امت های دیگر مباهات و افتخار میکنم.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

آنچه گذشت ، آثار و منافع مادی و حیوانی ازدواج بود ، که حیوانات نیز از برخی آنها بهره مندند. اینگونه منافع را نمی توان هدف اصلی ازدواج انسان ، به اعتبار اینکه انسان است ، دانست.  انسان به این جهان نیامده تا مدتی بخورد وبیاشامد و بخوابد و شهوترانی و لذت جویی کند ، آنگاه بمیرد و نابود شود. مقام انسان ، والاتر از اینگونه کارهاست. انسان آمده تا با علم و عمل صالح و اخلاق نیک نفس خویش را پرورش دهد و در راه کمال و صراط مستقیم انسانیت گام بردارد تا به مقام قرب پرودگار نایل آید.
انسان موجودی است جاودانه و در این جهان آمده تا با راهنمایی پیامبران و به کار بستن قوانین و برنامه های دین، سعادت دنیا و آخرت خویش را تامین کند و در آخرت در جوار حق ، در خوشی و آسایش تا ابد زندگی کند.
بنابر این هدف ازدواج را باید در این راه جستجو نمود. هدف یک انسان دین دار از ازدواج باید این باشد که با کمک همسر دین دار خود بتواند نفس خودرا از گناهان و بدی ها دور کند و به واجبات و مستحبات نزدیک گرداند تا به مقام والای انسانیت دست پیدا کند. از این رو برای انجام این هدف نیاز به یک همسر مومن و متدین نیاز است.
  دو انسان مومن با ازدواج با یکدیگر و تشکیل خانواده ، از انس و آرامش و کامیابی های جنسی مشروع برخوردار میشوند، و در نتیجه از افتادن به حرام و فساد دور خواهند شد. به همین دلیل پیامبر و ائمه اطهار درباره ی ازدواج تاکید بسیار کرده اند.

وجود همسر دین دار در امکان انجام وظیفه و واجبات و مستحبات و دوری از مکروهات و پلیدی ها نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. اگر زن و شهر هر دو دین دار باشند و در راه تزکیه نفس قدم بردارند نه تنها مانع یکدیگر نمیشوند بلکه مشوقی نیز برای یکدیگر خواهند بود.
انسان دین دار همسر خود را به خوبی و انسان لا ابالی همسر خویش را به فساد وانحراف دعوت میکند از این رو ائمه اطهار و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ملاک را در ازدواج ایمان  و دین داری و اخلاق قرار داده اند.
امیر مومنان علی علیه السلام نیز چنین هدف بزرگی را در نظر داشته که در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها میفرمایند: بهترین کمک است در راه اطاعت خداوند.

در تاریخ آمده که پیامبر اکرم صلی الله علیه آله روز بعد از عروسی حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام به منزل آنها تشریف برد و بعد از حضرت علی سوال نمود که همسر خودرا چگونه یافتی؟؟  حضرت علی علیه السلام پاسخ دادند: زهرا را بهترین کمک برای اطاعت خدا یافتم.  آنگاه از حضرت زهرا سلام الله علیها پرسید : شوهرت را چگونه یافتی؟؟   گفت: بهترین شوهر است.
امیرالمومنین علیه السلام در این جمله کوتاه هم بانوی شایسته و نمونه اسلام را معرفی فرمود و هم هدف اساسی و اصلی ازدواج را بیان کردطبقه بندی: همسرداری، 

تاریخ : چهارشنبه 31 تیر 1394 | 08:19 ب.ظ | نویسنده : صادق یسلیانی | نظرات

  • paper | ام جی | سیستان دانلود