تبلیغات
** طــلـــبــــه گـــــرجــــــی ** - زندگینامه سید هاشم حداد
سید هاشم حدّاد
سید هاشم حداد در دوران پیری
زادروز ۱۲۷۷ شمسی مطابق ۱۳۱۸ ق
کربلا
درگذشت ۱۳۶۳ شمسی مطابق ۱۴۰۴ ق
کربلا
آرامگاه وادی الصفا (کربلا)
محل زندگی کربلا، نجف
ملیت عراق کربلا
پیشه آهنگری
دوره پهلوی-انقلاب
دین اسلام
مذهب شیعه
فرزندان سید حسن، سید عبدالامیر


زندگینامه

سید هاشم حداد ۱۲۷۷ شمسی (۱۳۱۸ ق) در کربلا زاده شد، پدرش سید قاسم در کربلا زندگی می‌کرد. نام مادرش علویه زینب، جدّش سید حسن از شیعیان هند بوده که مدّت‌ها قبل از هند به کربلا سفر می‌کند و آن جا را محلّ اقامت خود قرار می‌دهد. همسرش هدیه (امّ مهدی) از قبایل عرب بود.

سید هاشم حدّاد پس از سپری کردن دوران کودکی و نوجوانی در کربلا به دروس طلبگی و علمی مشغول شد و تا کتاب سیوطی را خواند و بعد از آن برای یافتن سید علی قاضی به مدرسهٔ هندی در نجف رفت و در حجره‌ای که منسوب به سید بحرالعلوم بود ساکن شد.

وی در کربلا ساکن و به آهنگری (نعل‌بندی) مشغول بود و از این جهت به «حدّاد» معروف بود؛ هر گاه سید علی قاضی به کربلا می‌رفت، در منزل وی وارد شده و سکنی می‌گزید.

سیّد هاشم حدّاد در دوازدهم ماه رمضان ۱۴۰۴ هجری قمری (۲۱ خرداد ۱۳۶۳) به دنبال یک بیماری در کربلا در سن ۸۶ سالگی درگذشت. پیکر او در وادی الصّفای کربلا در مقبره‌ای دفن شد؛ آن مقبره پس از مدّتی خودبه‌خود خراب شد و هم اکنون قبر مذکور در فضای باز وادی الصّفا واقع است.[۱]

شاگردان

سیدهاشم حدّاد شاگردان سلوکی متعدّدی داشت که از میان آنها می‌توان به دستغیب، سید عبدالکریم کشمیری، مصطفی خمینی، سید احمد فهری زنجانی و محمد صالح کمیلی خراسانی اشاره کرد. از میان شاگردان، به سید محمدحسین حسینی طهرانی علاقه خاصّی داشت و پیوند میان این شاگرد و استاد تا آخر عمر پابرجا بود. کتاب «روح مجرد» تألیف علامه طهرانی، شرح زندگی او است.

پانویس


پیوند به بیرون

طبقه بندی: عرفا و عرفان، 

تاریخ : چهارشنبه 11 شهریور 1394 | 09:09 ب.ظ | نویسنده : صادق یسلیانی | نظرات

  • paper | ام جی | سیستان دانلود