تبلیغات
** طــلـــبــــه گـــــرجــــــی ** - زندگینامه آیت الله مجتهدی تهرانی

 1. احمد مجتهدی تهرانی (زاده:۹ مهر ۱۳۰۲، تهران درگذشت: ۲۳ دی ۱۳۸۶، تهران )استاد حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی و مدرس اخلاق بود.[۱]

  محتویات

  ولادت و خانواده

  او در ۹ مهر ۱۳۰۲ (۱۳۴۳ هجری قمری)در تهران به دنیا آمد.[۲] وی در خاندانی متدین پرورش یافت، پدرش محمدباقر از کسبه معروف و با فضیلت بوده و جدش میرزا احمد از تجار مشهور و از مومنین عصر خود بود. بعد از این دو، اجداد مجتهدی همگی در کسوت روحانیت و از علمأ بزرگ و از ائمه جماعات مشهور کاشان بودند. از جمله اجداد وی، ملا محمدعلی مجتهد و ملامحمد باقر مجتهد و ملا محمد کاظم مجتهد کاشانی هستند.

  زندگی

  در سال ۱۳۶۲ قمری و در سن ۱۹ سالگی به کسوت روحانیت درآمد و قبل از آن در بازار تهران مشغول به کار بود، از آنجا که پدرش مخالف طلبگی وی بود، سال‌ها با سختی، در لباس روحانیت به تحصیل علم پرداخت. بعدها نه تنها پدر راضی شد بلکه بر وجود چنین فرزندی در نزد خویشان و نزدیکان و در اجتماع افتخار می‌کرد.

  وی پنج سال بعد یعنی در سال ۱۳۶۷ قمری و در سن ۲۴ سالگی ازدواج کرد. احمد مجتهدی در ضمن تحصیل، به تدریس کتب حوزوی هم می‌پرداخت.


  حوزه علمیه

  او با تلاش تجار و مردم، توانست حوزه علمیه فعلی را که در تهران خیابان ۱۵ خرداد شرقی، کوچه شهید مرتضی کیانی، کوچه مسجد آقا واقع است تأسیس کند.[۳] در این حوزه هر سال مراسم عمامه‌گذاری با حضور آیت الله احمد مجتهدی تهرانی برگزار می‌شد. .

  اساتید

  تالیفات

  • کتاب چهار رساله که شامل مباحثی پیرامون ۱.گناهان کبیره ۲.محرم و نامحرم ۳.ارث ۴.احکام غیبت می‌باشد
  • همچنین کتاب آداب الطلاب تالیف حجت الاسلام و المسلمین شاکر برخوردار فرید حاوی زندگی نامه و سخنان ایشان می‌باشد.

  مرگ

  وی که در سالهای آخر عمر از مشکلات تنفسی و قلبی رنج می‌برد در ۲۳ دی ۱۳۸۶ در سن ۸۵ سالگی در بیمارستان بازرگانان تهران درگذشت .

  منبع


 2. «زندگی‌نامه مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی». حیات. بازبینی‌شده در ۲۰۰۸-ژانویه-۲۳.

 3. محمد شریف رازی،گنجینه دانشمندان،ج ۴ ،تهران،کتاب فروشی اسلامیه،صص۵۵۵-۵۵۶

 4. محمد شریف رازی،گنجینه دانشمندان،ج ۴ ،تهران،کتاب فروشی اسلامیه،صص۵۵۵-۵۵۶

 5. خاطرات حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان،مرکز اسناد انقلاب اسلامی،چاپ اول،تابستان۱۳۸۲،صفحه ۲۲طبقه بندی: عرفا و عرفان، 

تاریخ : چهارشنبه 4 شهریور 1394 | 06:53 ب.ظ | نویسنده : صادق یسلیانی | نظرات

 • paper | ام جی | سیستان دانلود